Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Blog
- Plemena koní
- Fjord - nejoblíbenější koník
Fjord - nejoblíbenější koník
Fjord je jedním z nejoblíbenějších koníků v naší nabídce. A protože si nemyslíme, že by to bylo jen kvůli jeho vzhledu, podíváme se dnes na toto plemeno trochu blíž.
I my máme Fjordíky moc rádi.
A i když je výroba hřívy, i celková výroba koníka, jednou z nejnáročnějších, dělá nám vždy ohromnou radost. V poslední době jsme si v naší dílně všimli, že jsou u vás Fjordi stále ve větší a větší oblibě. A proto jsme se rozhodli, že se na toto plemeno podíváme trochu blíž. I nás samotné překvapilo, co jsme o nich zjistili..
Fjordský kůň je původním Norským plemenem. Norové si tohoto koně vždy velmi cenili, a důkazem, že je Fjord provází již po staletí, jsou i nesčetné historické umělecké artefakty. Například runové kameny z dob Vikingů, které jsou doposud v Norsku hojně k vidění.
Vikingové si Fjordlingů (jak se také tito koně nazývají) cenili pro jejich sílu, pevné zdraví a ochotu, jež projevovali při práci s člověkem. Vozili si je i na své slavné výpravy a tím výrazně ovlivnili některé chovy. Vznikl tak například Skotský horský pony, jehož domovem jsou Hebridy, rozsáhlé soustroví u západního pobřeží Skotska.
Fjord měří v kohoutku 132 - 142 cm, je to mohutný kůň s širokou hlavou a malýma ušima. Slouží v zápřeži, ale i pod sedlem a své vlastnosti uplatňuje jak při práci tak ve sportu.
Je to zdravý a otužilý kůň, schopný práce i při velmi skromné potravě. Z prostředí, v němž žije, tedy z Fjordu, získal tento kůň nejen jméno ale také odolnost a silná, pevná kopyta.
Fjord se nejvíce podobá divokému koni Převalského nebo koním z doby ledové (Equus germanicus). Uchoval si mnoho z houževnaté síly divokých předků i jejich plavé zbarvení s tmavým úhořím pruhem na hřbetě a mnohdy také zebrováním na nohách. Na rozdíl od divokých koní má fjordling hřívu a ohon částečně se stříbrným nádechem.
Fjordským koním roste dlouhá, splývavá hříva jako jiným domácím plemenům, ale podle starého zvyku se nakrátko zastřihuje, a to tak, aby tmavé žíně uprostřed přečnívaly nad světlými okraji.Stříhá se od týlu po kohoutek do krásného oblouku, který zdůrazňuje hřeben krku.
Hříva se střihá nejčastěji do jednoduchého oblouku, někdy se v ní ale vystříhávájí různé tvary jako trojůhelníky a obdélníky. Vidět můžeme ale i hřívu upravenou do tvaru srdce.
V článku je použito citací z knihy: Obrazová encyklopedie koní - Elwyn Hartley Edwards, Nakladatelství a vydavatelství Cesty 1995
Použité fotografie: Koníci na tyči - Fjord
Děkujeme Anetě Novotné za poskytnutí fotografií Fjordského koně a jeho hřívy pro tento článek. Více její tvorby najdete na facebooku a instagramu