Zboží odesíláme až po zaplacení, v pořadí v jakém nám přicházejí platby. Při neuhrazení platby, jsou objednávky automaticky stornovány a zboží uvolňujeme pro další zákazníky. Děkujeme za pochopení
Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
23.03.2022
Rozhovor s Kht Semina
Rozhovor s Kht Semina z Finska najdete na blogu zde číst celé
02.04.2021
Fjord - nejoblíbenější koník
Zajímavé informace o Fjordských koních se můžete dočíst v novém článku na blogu  číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
23.03.2022 Hobbyhorsing
KHT Semina - rozhovor
Zajímá vás jak je to s Hobby horsingem ve Finsku? Pojďte si přečíst zajímavý rozhovor který nám poskytla KHT Semina, oblíbená umělkyně z Finska číst celé
19.03.2022 Zajímavosti
Závody a akce kde nás můžete potkat
Rádi by jste viděli Koníky na tyči na vlastní oči, okoukli některé doplňky, vyzkoušeli, osahali materiály a nebo jen prohodili pár vět? Zde je seznam ... číst celé
Pozvánka na závody
Hobby horsing závody 2022 Přijeďte si zazávodit, nebo jen nasát příjemnou atmosféru v rámci příjemného dne plného koní číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Plemena koní
  4. Fjord - nejoblíbenější koník
01.04.2021
Plemena koní

Fjord - nejoblíbenější koník

Fjord je jedním z nejoblíbenějších koníků v naší nabídce. A protože si nemyslíme, že by to bylo jen kvůli jeho vzhledu, podíváme se dnes na toto plemeno trochu blíž.

I my máme Fjordíky moc rádi.

A i když je výroba hřívy, i celková výroba koníka, jednou z nejnáročnějších, dělá nám vždy ohromnou radost. V poslední době jsme si v naší dílně všimli, že jsou u vás Fjordi stále ve větší a větší oblibě. A proto jsme se rozhodli, že se na toto plemeno podíváme trochu blíž. I nás samotné překvapilo, co jsme o nich zjistili..

 Fjordský kůň je původním Norským plemenem. Norové si tohoto koně vždy velmi cenili, a důkazem, že je Fjord provází již po staletí, jsou i nesčetné historické umělecké artefakty. Například runové kameny z dob Vikingů, které jsou doposud v Norsku hojně k vidění.

 Vikingové si Fjordlingů (jak se také tito koně nazývají) cenili pro jejich sílu, pevné zdraví a ochotu, jež projevovali při práci s člověkem. Vozili si je i na své slavné výpravy a tím výrazně ovlivnili některé chovy. Vznikl tak například Skotský horský pony, jehož domovem jsou Hebridy, rozsáhlé soustroví u západního pobřeží Skotska. 

 Fjord měří v kohoutku 132 - 142 cm, je to mohutný kůň s širokou hlavou a malýma ušima. Slouží v zápřeži, ale i pod sedlem a své vlastnosti uplatňuje jak při práci tak ve sportu.

Je to zdravý a otužilý kůň, schopný práce i při velmi skromné potravě. Z prostředí, v němž žije, tedy z Fjordu, získal tento kůň nejen jméno ale také odolnost a silná, pevná kopyta.

 Fjord se nejvíce podobá divokému koni Převalského nebo koním z doby ledové (Equus germanicus). Uchoval si mnoho z houževnaté síly divokých předků i jejich plavé zbarvení s tmavým úhořím pruhem na hřbetě a mnohdy také zebrováním na nohách. Na rozdíl od divokých koní má fjordling hřívu a ohon částečně se stříbrným nádechem.

 Fjordským koním roste dlouhá, splývavá hříva jako jiným domácím plemenům, ale podle starého zvyku se nakrátko zastřihuje, a to tak, aby tmavé žíně uprostřed přečnívaly nad světlými okraji.Stříhá se od týlu po kohoutek do krásného oblouku, který zdůrazňuje hřeben krku. 

 Hříva se střihá nejčastěji do jednoduchého oblouku, někdy se v ní ale vystříhávájí různé tvary jako trojůhelníky a obdélníky. Vidět můžeme ale i hřívu upravenou do tvaru srdce.

V článku je použito citací z knihy: Obrazová encyklopedie koní - Elwyn Hartley Edwards, Nakladatelství a vydavatelství Cesty 1995

Použité fotografie: Koníci na tyči - Fjord

Děkujeme Anetě Novotné za poskytnutí fotografií Fjordského koně a jeho hřívy pro tento článek. Více její tvorby najdete na facebooku  a instagramu

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Konicinatyci.CZ - Klára Novotná
Onšovice 61
38481 Čkyně

Kontakty
Logo
Klára Novotná
Klára Novotná
(Po-Pá, 10-16 hod.)
Všechna práva vyhrazena Klára Novotná 2021
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz